News


S I N T O N E S
tony psychoanalizy


News

Saturday 8th June 2019

10:00  annual General Meeting of the Sinthome SGPL Association

12:00 Clinical discussion group.

The meeting will be held at ul. Foksal 3/5 in Warsaw.

 

The School for the (self) Formation of the Psychoanalyst will resume its activities in September 2019 after the summer break.

 

 

 

Paola Mieli 0 Przestrzeni Podmiotowej

Serdecznie zapraszamy na specjalny wykład Paoli Mieli z Freudian-Lacanian Institute Après-Coup Psychoanalytic Association w Nowym Yorku, który odbędzie się 24 listopada w Warszawie. Szczegóły wystąpienia podajemy na plakacie.

 

Kolejne wykłady w ramach kursu podstawowego (Basic II  i  Basic III)

 

Kurs podstawowy (Basic II  i  Basic III) w najbliższą sobotę

 

Zamknięta grupa kliniczna

24 czerwca 2016 roku zapraszamy klinicystów SGPL na spotaknie zamknięte. Miejsce spotkania podamy w osobnym mailu.

 

Walne Zgromadzenie Sinthome

25 czerwca 2016 roku odbędzie się Walne Zgromadzenie Sinthone, poświęcone m.in. ostatnim ustaleniom dotyczącym kursu podstawowego, zmianie miejsca spotkań Stowarzyszenia, superwizjom i grupom klinicznym. Miejsce spotkania zostanie podane w osobnym mailu.

 

Powołanie kartelu tłumaczeniowego

W dniu 11.03 powołany został kartel w celu tłumaczenia i dyskutowania XVII seminarium Lacana.

W skład kartelu weszli: Marcin Jewdokimow, Joanna Molga, Anna Kaszyńska, Rafał Kufel, Krzysztof Pawlak i Mateusz Kwieciński.

 

Nadzwyczajne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia

W dniu 20 lutego 2016 roku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia.

Na spotkaniu omówiono zagadnienia związane z organizacją Szkoły Kształtowania (się) Analityka i przyjęto zmiany do Statutu związane z organizacją szkoły. Zarząd Sinthome powołał Dyrektora a ten Członków Rady Szkoły na pierwsza kadencję. Rada Szkoły przedyskutowała plan działania aby uroczyście uruchomić Szkołę od września 2016 roku.

 

Psychoanalityk o psychozach

6 stycznia o godzinie 18.00 w Specjalistycznym Centrum Rehabilitacji Vita odbędzie się kolejne seminarium z cyklu "Psychoanalityk o psychozach".

Organizatorami są Sinthome i Pruszkowskie Centrum Psychoterapii i Psychoanalizy.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Pawlak.

Adres: ul. Przeskok 3/20, Pruszków.

 

Cd. seminarium o psychozach

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Psychoanalityk o psychozach”; środa 2 września, godz. 20.00.

Adres: ul. Przeskok 3/20, Pruszków.

 

Kliniczna autoanaliza

15 lipca 2015 roku o godzinie 12.00 w siedzibie Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji Vita w Pruszkowie przy ulicy Przeskok 3 odbędzie się, prowadzona przeze mnie, autoanaliza przypadku neurologicznego pacjenta po wypadku komunikacyjnym.

Zapraszam na nią wszystkich, którzy borykają się otaczającą ich rzeczywistością, w której nie potrafią się odnaleźć, która ich przytłacza i której, tym samym, w pełni nie rozumieją. Być może refleksja nad nieuświadamianym, aczkolwiek mimo to wciąż znacząco żywym, logicznym ciągiem zdarzeń, ułatwi dokonanie konstruktywnego dystansu do własnej subiektywności.

Anna Kaszyńska

 

Nowy Zarząd Sinthome

W sobotę 13 czerwca 2015 r. odbyło się Walne Zgromadzenie członków Sinthome, podczas którego wybrano władze SGPL na nową kadencję, przyjęto sprawozdanie ustępującego Zarządu, a także omówiono kierunki i cele dalszej działalności.

Obecny Zarząd SGPL tworzą:
Joanna Molga – przewodnicząca
Paweł Droździak – wiceprzewodniczący ds. merytorycznych
Grażyna Słomiak – skarbnik

Komisja Rewizyjna:
Przemysław Szubartowicz – przewodniczący
Anna Kaszyńska
Stefan Gabler

Ponadto podjęto decyzję o skreśleniu z listy członków zwyczajnych Krzysztofa Pawlaka, który od 1 lipca 2015 r. będzie członkiem honorowym SGPL.

Sinthome posiada nowy, wpisany do KRS statut (do przeczytania TUTAJ), uruchomiliśmy także nowe konto, na które należy wpłacać składki członkowskie:
49 1050 1025 1000 0090 3057 0585

 

Psychoanaliza a kreacja artystyczna

Zapraszamy na wykład otwarty Alaina Didiera-Weilla pt. „Psychoanaliza a kreacja artystyczna”, który odbędzie się w niedzielę 19 kwietnia o godz. 17.00 w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

WSTĘP WOLNY

Jednocześnie zawiadamiamy członków Sinthome, że w sobotę 18 kwietnia od godz. 18.00 i w niedzielę od godz. 12.00 w Pruszkowie (siedziba Vity) będziemy wraz z naszym gościem omawiać aspekty przeniesienia, lęku i pragnienia w kontekście Seminarium XI Lacana.
W poniedziałek zaś, także w Pruszkowie, nasz gość poprowadzi grupę kliniczną.

 

Psychozy – seminarium 4

Zapraszamy na część czwartą cyklu seminariów Psychoanalityk o psychozach. Seminarium odbędzie się w środę 1.04.2015 o godz. 20:00.

 

Alain Didier-Weill gościem Sinthome

Od soboty 18 kwietnia przez kilka dni gościem Stowarzyszenia Sinthome będzie francuski psychoanalityk Alain Didier-Weill. Planujemy wykład otwarty dla szerokiej publiczności, a także pracę seminaryjną dotyczącą problemów przeniesienia, obiektu a oraz lęku w oparciu o Seminarium XI Lacana. Praktykujący członkowie Sinthome wezmą także udział w pracy klinicznej z udziałem naszego gościa. Szczegóły wkrótce.

Ponadto informujemy, że SGPL prowadzi seminarium dotyczące końca analizy (ostatnio zatrzymaliśmy się przy tekście Clotilde Pascual „Koniec analizy i analiza bez końca”). Regularnie odbywają się także spotkania kartelu i grup klinicznych (zamkniętej i otwartej), przygotowujemy także kolejną odsłonę Basic School (program II roku zaproponowany przez Marco Jorge).

Po uporaniu się ze sprawami sądowymi Sinthome ma już zarejestrowany nowy statut, dzięki czemu rozpoczynamy formalne przygotowania do rejestracji psychoanalitycznego periodyku Stowarzyszenia (rozmawiamy o współpracy z Brucem Finkiem, Marco Jorge, Elisabeth Roudinesco, Stuartem Schneidermanem, Renatą Salecl, Pawłem Dyblem, Andrzejem Lederem; wśród autorów znajdą się także członkowie Sinthome). Niebawem także odbędzie walne zgromadzenie poświęcone nowemu statutowi, podsumowaniu dotychczasowej działalności (odbywającej się w „zawieszeniu” statutowym) oraz wyborowi nowych władz.

Przemysław Szubartowicz
wiceprzewodniczący SGPL ds. merytorycznych

 

Alain Didier-Weill – doktor medycyny (1965), psychiatra. W latach 1963-69 stażysta szpitali psychiatrycznych – des hôpitaux psychiatriques de la Seine, w 1969 wyróżniony Prix de l`Evolution Psychiatrique. Psychoanalityk, członek Ecole Freudienne w Paryżu. Współzałożyciel Association Coût Freudien, Inter Associatif Européen de Psychanalyse, Mouvement Insistance (2002). Organizator licznych konferencji (m.in. Sorbonne, Centre Communautaire, Théâtre Poème de Bruxelles). W latach 1975/76/80 prelegent semiariów Jacques`a Lacana. Autor kilkunastu książek dotyczących psychoanalizy, pogranicza analizy i sztuki, licznych artykułów; współautor (z M. Safouanem) książek „La pratique de Lacan” (Metoda Lacana), „Travailler avec Lacan” (Pracując z Lacanem). Dramaturg, autor dwóch scenariuszy filmowych: dokumentu „Quartier Lacan” (Paryż) i filmu „The Coller” (Nowy Jork). W 1968 roku Alain Didier-Weill spotkał się z Lacanem i od tego czasu z nim pracował, osobiście zajmując się podobieństwem psychoanalizy i kreacji artystycznej. W ujęciu tej relacji opracował pewne hipotezy, które, na prośbę Lacana, wielokrotnie przedstawiał w ramach seminariów publicznych. Równolegle do pracy teoretycznej Didier-Weill zaangażował się w twórczość dramaturgiczną. Pierwsza sztuka, którą napisał („Pol”) została wystawiona w 1975 roku w ramach Festiwalu Festival d`Autome i otrzymała Nagrodę Krytyki, którą wręczył mu Ionesco. Do tej pory Didier-Weill napisał 16 sztuk, z których większość została opublikowana i wystawiona na scenie.

Więcej informacji o naszym gościu na jego stronie http://www.alaindidierweill.com/

 

Cd. seminarium: 4 lutego

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Psychoanalityk o psychozach”; 4 lutego, godz. 20.00, ul. Przeskok 3/20, Pruszków.

 

Psychoanalityk o psychozach

Zapraszamy na część pierwszą cyklu seminariów Psychoanalityk o psychozach. Seminarium odbędzie się 7.01.2015 o godz. 20:00.